Zálohování

Aby jste se ochránili před ztrátou či poškozením dat, je nutné svou databázi zálohovat.

Pokud jste uživateli kteří mají verzi HB + Net a jsou na Cloud úložišti, nemusíte se o zálohování starat. O vše se postaráme my, zálohujeme každý den a zálohy schováváme až 15 dní zpět. V případě ztráty některých dat je možné zálohu obnovit.

STANDARD a HOMEBANKING

Jestli stále užíváte Klasifikace Standard nebo Homebanking máte data na svém hlavním počítači. Tato data jsou skryta v souboru Klasifikace.mdb.

Pokud chcete vytvořit zálohu stačí stisknout v menu Soubor / Správa databáze / Zálohování databáze / Vytvořit zálohu. Tím se vytvoří záloha. Pokud jste nezadali jinou cestu uloží se soubor do složky Záloha ve složce s programem. Tato záloha je také ve formátu *.mdb. Adresář pro uložení zálohy vyberete v Soubor / Správa databáze / Zálohování databáze / Nastavit adresář zálohy

V případě ztráty dat je možné obnovit přímo z programu Soubor/ Správa databáze / Obnovit ze zálohy nebo nakopírovat do složky s programem.

Komprimovat databázi – Komprimace databáze je proces při němž program vypustí prázdná – nepotřebná místa v souboru Klasifikace.mdb, čímž se velikost souboru zmenší. Tyto prázdná místa nejsou v databázi důležitá a vznikají nevyužitím připravených polí při vkládání dat. (například Žáci – ulice, poznámky atd…)

Komprese dat opět nebude možná v případě, že s databází pracuje některý z uživatelů v případě síťové instalace programu Klasifikace.

HOMEBANKING + NET

V nejvyšší edici programu Klasifikace je databáze uložena v PostgreSQL. Ve většině případů máte databázi nainstalovanou na nějaké serveru o který se vám stará správce IT který se již postaral o zálohování databáze.

Pokud tomu tak ale není a máte databázi na nějakém ze svých obyčejných počítačů, doporučujeme si nastavit pravidelné zálohování pomocí programu Cobian.

Jestli chcete provést zálohu ručně (s ohledem na GDPR povoleno pouze uživateli ředitel) opět klikněte v menu Soubor / Správa databáze / Zálohování databáze / Vytvořit zálohu. Záloha se vytvoří do složky Backup ve složce s programem. Záloha je ve formátu *.backup. Pokud si přejete obnovit stačí opět kliknout Soubor/ Správa databáze / Obnovit ze zálohy.

Cobian backup – pravidelné zálohování

Cobian backup vám pomůže nastavit pravidelné zálohování na jiné úložiště či FTP server. Než se pustíte do nastavení zálohy kontaktujte nás a my vám zašleme potřebný soubor pro zálohování.

Program Cobian je zcela v češtině, stačí při instalaci jazyk vybrat. Porgrma lze naisntalovat jako službu (nebudete se muset starat o spouštění) nebo jako aplikaci.

Ve složce C:// Program files (x86)/ JPH Software/ Klasifikace Vytvořte složku s názvem backup, pokud ještě není vytvořena.

1. Spusťte program Cobian. Stiskněte tlačítko + pro vytvoření nové úlohy nebo menu Úloha / Nová úloha. V otevřeném dialogu nastavte vše jako na následujícím obrázku.
Cobian

2. Na další záložce Soubory přidáte zdroj tlačítkem Přidej nalistujte cestu ke složce backup ve složce s programem.
Cobian
Po té přidáte ještě cíl opět tlačítkem Přidej. Nastavíte cestu například na FTP nebo obyčejnou složku. Pokud nastavujete FTP je potřeba ctít nastavení hostingu FTP.
Cobian

3. Plánovač vám pomůže naplánovat přesný čas zálohy.
Cobian

4. Na záložce Archiv lze nastavit parametry archivu do kterého se bude balit záloha. Je možné zde nastavit i heslo které bude archiv chránit.
Cobian

5. Na záložce Vyloučení nalistujte složku backup. Aby se zálohoval jenom obsah této složky.
Cobian

6. Další je potřeba vytvořit Událost která vykoná zálohu databáze. K tomu použijete soubor dump_klasf.bat který jsme vám zaslali. Stisknete tlačítko Přidej vyberete EXECUTE and WAIT (Vykonat a čekat). Nalistujete soubor *.bat který jsme vám zaslali a přidáte.
Cobian

7. Na poslední záložce již jen potvrdíte a uložíte
Cobian

Záloha se spouští automaticky v daný čas. Zálohu můžete taky spustit ručně pomocí spouštěcí šipky.

Vysvětlení ke zbylým funkcím

Diferenciální záloha

  •  (rozdílový) typ zálohy vytvoří nejdříve plnou zálohu, další záloha však bude přidávat jen soubory změněné či vytvořené od poslední plné zálohy.
  •  Díky tomu se ušetří velké množství místa.
  •  V případě obnovy pak stačí zkopírovat do původního umístění plnou zálohu a poslední rozdílovou zálohu.
  • Zálohuje, i když se nic nezměnilo, ale můžete si nastavit, že chcete držet pouze jeden soubor.

Inkrementální záloha

  • (přírůstkový) první záloha se vytvoří úplná, další záloha pak porovná změněné a vytvořené soubory od poslední zálohy.
  •  Díky tomu dojde k maximální úspoře místa.
  •  Při obnově je však nutné zkopírovat data z plné zálohy a všech inkrementálních. (například když budete mít 180 inkrementálních záloh a jednu plnou).
  •  Zálohuje jenom, když je změna.

Plánovač – Časovač

  • Pokud chcete nastavit zálohování 2x denně u jedné úlohy, v plánovači vyberete časovač a dole nastavíte každých 720 minut (12 hodin) od 00:00 do 23:59
  • Záloha by měla proběhnout celkem 3x
  •  Pokud spustíte zálohu ručně, naplánovaná záloha bude i tak pokračovat v daný čas

Dynamický

Cobian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Na této záložce nastavíte počet držených záloh, to znamená, že se budou ukládat jen daný počet záloh
  • Pokud nastavíte např.: Držet plné zálohy 3 – program vám bude držet pokaždé pouze 3 zálohy a bude přepisovat ty starší
  • Tím můžete šetřit místo na disku

Napsat komentář