Jak se přihlásit do programu?
+-

Pokud patříte mezi vedoucí pracovníky školy, vyberte v horní části dialogu Vedení školy a poté z rozbalovací nabídky název uživatelského účtu. Přihlásíte se pomocí výchozího hesla, které jsme vám sdělili. Po té si heslo v programu změňte pomocí menu Soubor / Správa databáze / Změna hesla uživatele.

Patříte-li mezi učitele, vyberete Učitel a pokud jsou již v databázi zadáni učitelé, můžete z rozbalovací nabídky vybrat své jméno. Učitelé si při prvním přihlášení své heslo stanoví sami, ale mohou jim být předem nastavena vedením školy.

Jak program spustím?
+-

Nejprve je potřeba si aplikaci stáhnout z této stránky.

Po spuštění samoinstalačního souboru spustíte Klasifikaci ikonou z plochy a přihlásíte se.

Chyba 7 nebo 56? Co s tím?
+-

Pokud se vám zobrazí tato chyba, může to být vlivem antivirového programu. Zkuste nastavit výjimku.

Za antivirový program je považován i Windows Defender který je přímo v systému jako výchozí, je tedy potřeba v případě že nemáte antivirový program zkontrolovat tento a také bránu firewall ve Windows.

Další chybou může být nastavení internetového připojení na PC, je zde možnost vybrat v jaké se nacházíte síti – V zaměstnání, doma nebo na veřejnosti. Pokud budete mít nastavenou veřejnou síť je možné že vám program nahlásí tuto chybu, proto změňte na síť v zaměstnání nebo doma.

Dále může být problém v nastavení internetového připojení, například při odesílání zpráv, zkontrolujte zdali nemáte na routeru omezené hromadné zasílání emailů.

Nemohu se připojit. Co s tím?
+-

1) K připojení do Klasifikace v edici HB + NET je potřeba Internet. Jako první tedy zkontrolujte internetové spojení – je-li funkční.

2) Další zádrhel může být v antivirovém programu, který nepouští Klasifikaci ke komunikaci. Zkuste antivir na chvíli vypnout a pokud to pomůže, Nastavte Klasifikaci výjimku.

3) Zkontrolujte zdali máte správnou IP adresu.

4) Pokud spouštíte Klasifikaci na notebooku, tak zkontrolujte připojení zda není nastavené jako veřejné (může se stát například v internetové kavárně apod.). Program vyhodnotí spojení jako nebezpečné a je tedy nutné změnit na wifi připojení privátní.
To změníte v nastavení „Centrum síťových připojení a sdílení/Firewall v programu Windows Defender“, např. Win10 – pravým tlačítkem myši na ikonu wifi a otevřete Síť a internet/Brána Windows Firewall.

Jak spustit nápovědu?
+-

Nápovědu spustíte přímo z programu v menu Nápověda / Témata nápovědy nebo na jakémkoli dialogu stisknete tlačítko F1.

Jak mohu vyhledávat v nápovědě?
+-

V online nápovědě můžete vyhledávat pomocí vyhledávacího pole na hlavní straně nebo v nápovědě.
Na stránce s nápovědou lze hledat konkrétní slovo pomocí kombinace Ctrl + F.

Jak se registrovat do fóra?
+-

V menu vyberte fórum uživatelů. Zobrazí se vám stránka s již přidaným příspěvky ve fóru. Jako první doporučujeme přečíst Jak používat fórum.

Registraci nového uživatele provedete vpravo stisknutím na tlačítko registrovat. Na nově otevřené stránce zapíšete jméno a email. Na váš email přijde vygenerované heslo. Pomocí tohoto jména se přihlásíte.

V uživatelské sekci můžete nastavit nové heslo, a své osobní údaje.

Klasifikace na systému Macintosh
+-

Program Klasifikace je možno na systémech Mac spouštět pomocí emulátoru, který simuluje prostředí Windows. Zde je článek o emulátorech, které se používají na Mac, doporučujeme vyzkoušený Crossover nebo Parallels.

Návod pro program Crossover zde.

Pro správnou funkci programu Klasifikace je nutné v emulátoru nastavit aktuální datum.

Klasifikace na systémech Linux
+-

Program Klasifikace je možno na systémech Linux spouštět pomocí emulátoru, který simuluje prostředí Windows. Zde je článek o emulátorech, které se používají na Linux, doporučujeme vyzkoušený Wine.

Jak změnit IP adresu
+-

IP adresa je zapsána v registru. Pokud ji chcete změnit jsou tři možnosti.

První z nich je změna při spuštění programu. Pokud se vám změnila ve škole IP adresa je pravděpodobné že stará IP nefunguje a vám se při spuštění programu zobrazí hláška že se nelze připojit a zobrazí se dialog pro zadání nové IP adresy.

Druhá možnost je přímo v programu když půjdete do menu Nápověda / O programu a nad seznamem přihlášených uživatelů v pravém horním rohu kliknete na IP adresu, tímto se otevře opět dialog pro zadání nové IP.

Třetí možnost je přímo v registru v místě HKEY_CURRENT_USER\Software\JPH Software\Klasifikace\Setting zde změníte klíč s názvem DB Host IP.

Žák navštěvuje více předmětů či oborů
+-

Pokud žák navštěvuje více předmětů v oboru je potřeba mu vložit dalšístudium. Studium se nastavuje za každý obor či předmět v oboru. Studiu pak nastavíte předměty. Každé studium znamená jedno vysvědčení za daný rok.