Přehled pedagogické činnosti

V menu Soubor / Správa databáze / Pro výpočet NPČ použít přepočet hodin 45 / 60

Zapnutím volby „Pro výpočet NPČ použít přepočet hodin 45 / 60“ změníte výpočet NPČ v rozvrhu hodin následovně:
Vyučovací hodina bude pro výpočet brána jako 45 minutová nikoliv jako 60 minutová – např. 23 vyučovacích hodin se automaticky přepočítá na 17,25 hodin. a NPČ bude na místo 17 hodin vypočítána na 22,75 hod.

Po přepnutí bude nutné vložit do všech stávajících rozvrhů novou NPČ!

Zápis evidence pracovní doby (přenesení NPČ) se projeví až od následujícího dne. Změna zobrazení pracovní doby se promítne do všech rozvrhů a evidence pracovní doby i v minulosti.

Ukázka změny rozvrhu po zapnutí „Pro výpočet NPČ použít přepočet hodin 45 / 60″ v nastavení programu.
Ukázka rozvrhu s vypnutým „Pro výpočet NPČ použít přepočet hodin 45 / 60″ v nastavení programu (učitel má méně NPČ).

Tento přehled naleznete pod Vaším rozvrhem hodin. Slouží k lepší kontrole délek vyučovaných hodin a snadnějšímu spočítání délky přímé a nepřímé pedagogické činnosti.

Je také potřeba nastavit výkaz žáků a vyučovacích hodin včetně úvazku učitele pro správný výpočet Pracovního úvazku učitele v rozvrhu. Jak na to, najdete v článku Výkaz žáků a vyučovacích hodin.

V rozvrhu hodin je úvazek zaokrouhlen na 4 desetinná místa a ještě uvádíme v procentním tvaru. Počet desetinných míst můžete přenastavit v Nastavení tisku rozvrhu.

Přesná délka vyučovacích hodin
00:45:00 (hh:mm:ss) = 1 vyučovací hodina (celá)
00:22:30 (hh:mm:ss) = 0,5 vyučovací hodiny (polovina)
00:11:15 (hh:mm:ss) = 0,25 vyučovací hodiny (čtvrtina)


První sloupeček Zaokrouhleně určuje zaokrouhleně vypočítané hodiny z přesných, přesnou délku hodiny a poloviny hodiny, nehledě na to, jakou délku si nastavíte. Program zaokrouhluje čas na vyučovací čtvrt hodinu. Používá se také pro vypočítání omluvených a neomluvených hodin v třídních knihách a pro výpočet pracovní doby.
Druhý sloupeček Přesně udává přesný čas převedený na vyučovací hodiny.
Tyto dva údaje se mohou od sebe lišit. Jejich Rozdíl vidíme ve třetím sloupečku. Zeleně jsou označena čísla plusová, červeně pak mínusová. Číslo uvádí počet minut, o které se liší předchozí dvě hodnoty (mm:ss). Díky rozdílu můžeme odhalit případné přebývající či chybějící minuty v rozvrhu.

Pro správné vypočítání přímé pracovní doby a nepřímé PČ musí být rozdíl 0 pro každý den.


Na tomto obrázku je znázorněna ideální situace, kdy učitel má plný úvazek, který nepřekračuje, a rozdíl na konci i v průběhu týdne je 0.

Rozdíl může nastat při zápisu polovičních hodin. Na obrázku je znázorněná situace, kdy jedna poloviční hodina má délku 20 minut a druhá 25. V součtu mají 45 minut, tudíž se hodnoty vyrovnaly a celkový rozdíl je 0 (-> to, co přebývá v pondělí se doplní rozdílem ve čtvrtek).

Rozdíl také nastane tehdy, když délku obou (všech) polovičních hodin nastavíme jako 25 minut. Pokud byste se chtěli těmto rozdílům vyhnout, uvádějte délku poloviční hodiny přesně 22 minut 30 sekund.

Přespočetná hodina

Při překročení úvazku Vás program automaticky upozorní. Zvolte daný počet hodin jako přespočetných (ve vlastnostech hodiny), aby se úvazek vyrovnal.

Takto to vypadá, když jsou nastaveny přespočetné hodiny.

Nepřímá pedagogická činnost

Nyní už si jednoduše zanesete nepřímou pedagogickou činnost. Lze to jedním kliknutím.

Program do rozvrhu automaticky doplní tyto hodiny a vypočítá je tak, aby nebyl překročen odpovídající úvazek učitele a zároveň aby měl každý den zhruba stejnou pracovní dobu.

Ve sloupečku Má být jsou uvedena čísla, která znázorňují kolik minut (v závorce hodin) se má do rozvrhu vložit jako nepřímá PČ. Vpravo ve sloupečku PD je uvedena délka celkové pracovní doby. V přehledu ve spodní části – na posledním řádku by měla být ve sloupečku Rozdíl nula.

Takto program rozvrhne Nepřímou PČ vedení školy. Jelikož mají nižší přímou vyučovací povinnost, vloží se jim tam více Nepřímé PČ aby se doplnil celkový úvazek.

U Nepřímé PČ lze také nastavit začátek a délka v minutách. Stačí si příslušnou NPČ dvojklikem rozkliknout a nastavit. K hodině lze zapsat i text a vybrat učebnu.

S NPČ se dá také dále pracovat, např. když chceme mít NPČ pár hodin ráno a zbytek odpoledne po vyučování. To provedeme tak, že zkrátíme ranní hodinu na požadovanou délku. Do odpoledne si přetáhneme NPČ z jiného dne a opět upravíme její délku.

Nyní vidíme dole v přehledu, že máme rozdíl ve vložení NPČ (pár hodin nám chybí. Stačí pouze kliknout na Vložit a požadovaný počet hodin se automaticky vloží do prázdného dne.

Nastavení nepřímé pedagogické činnosti je důležité také pro výkazy pracovní doby, které se generují s předepisováním hodin na pozadí programu. Zde se zaznamenává začátek a konec pracovní doby učitele k danému dni, délka přímé a nepřímé činnosti.

Pozn.
Délky Přímé pedagogické činnosti jsou dány nařízením vlády dle funkce. Nepřímá PČ se dále odvíjí podle velikosti úvazku.
Na soukromých školách může být délka Přímé pedagogické činnosti upravena dle vlastních pravidel.


Výňatek ze stránky www.msmt.cz.; nařízení vlády č. 75/2005 sb.