Rychlá nápověda při řešení konkrétních situací.
Pokud na začátku září není ještě sestavený rozvrh, který je vložený např. až poslední týden v září, tak je možné zpětně doplnit docházku pomocí funkce Podle následujícího týdne (F4). Označte všechny nevyplněné řádky docházky (myš+ Shift) a stiskněte F4. Docházka se vyplňuje po týdnech dle předchozího, pokud máte označeno více týdnů stiskněte F4 opakovaně.
V případě, že některý z označených řádků má již ručně dopsanou docházku, tak tento řádek funkce přeskočí a nepřepíše dle předchozího týdne.
Zapnutím volby „Pro výpočet NPČ použít přepočet hodin 45 / 60“ změníte výpočet NPČ v rozvrhu hodin následovně:
Vyučovací hodina bude pro výpočet brána jako 45 minutová nikoliv jako 60 minutová – např. 23 vyučovacích hodin se automaticky přepočítá na 17,25 hodin. a NPČ bude na místo 17 hodin vypočítána na 22,75 hod.
Po přepnutí bude nutné vložit do všech stávajících rozvrhů novou NPČ!
Zápis evidence pracovní doby (přenesení NPČ) se projeví až od následujícího dne. Změna zobrazení pracovní doby se promítne do všech rozvrhů a evidence pracovní doby i v minulosti.
Ukázka změny rozvrhu po zapnutí „Pro výpočet NPČ použít přepočet hodin 45 / 60″ v nastavení programu.
Ukázka rozvrhu s vypnutým „Pro výpočet NPČ použít přepočet hodin 45 / 60″ v nastavení programu (učitel má méně NPČ).
Evidenci otevřeme v menu Možnosti / Evidence pracovní doby.
Tato Evidence se otevře za učitele, kterého máme označeného v hlavním okně programu.
Na první pohled jsou barevně odlišeny dny. Víkendy jsou podbarveny modře, svátky a ostatní volna růžově.
Co potřebuji, aby se Evidence vyplňovala automaticky?
Pro automatické vyplňování Evidence pracovní doby je potřeba mít založený:
– Výkaz žáků a vyučovacích hodin (návod ZDE)
– Rozvrh hodin (tvorba ZDE)
– Třídní knihy (jak na ně naleznete ZDE)
– je potřeba mít také třídní knihy propojené s rozvrhem hodin, aby se hodiny automaticky PŘEDEPISOVALY!
Vyplňování
Pokud používáte v Klasifikaci tyto výše zmíněné funkce, Evidence pracovní doby se Vám předvyplňuje automaticky na pozadí již od září.
Pokud je nepoužíváte, otevře se Vám čistý formulář, který lze vytisknout jako prázdný a vyplnit ručně, nebo jej můžete vyplnit sami přímo v programu.
Vyplňování údajů funguje v závislosti na předepisování hodin do TK, tedy vždy daný den ráno (s prvním spuštěním prvního uživatele).
Úprava formuláře se provede jednoduše dvojklikem na příslušné políčko nebo stisknutím klávesy F2.
Doplnění chybějící docházky učitele podle stejných dnů následujícího týdne
Pokud na začátku září není ještě sestavený rozvrh, který je vložený např. až poslední týden v září, tak je možné zpětně doplnit docházku pomocí funkce Podle následujícího týdne (F4). Označte všechny nevyplněné řádky docházky (myš+ Shift) a stiskněte F4. Docházka se vyplňuje po týdnech dle předchozího, pokud máte označeno více týdnů stiskněte F4 opakovaně.
V případě, že některý z označených řádků má již ručně dopsanou docházku, tak tento řádek funkce přeskočí a nepřepíše dle předchozího týdne.
Úprava docházky učitele
Tento dialog otevřete dvojklikem na jakékoliv políčko pro zadávání docházky učitele pro daný den.
Začátek a konec směny je ve formátu hh:mm, není ale potřeba psát dvojtečku, program umí nahradit za dvojtečku čárku i tečku.
Vedle začátku a konce směny vidíme její celkovou délku.
Při zapisování přímé pedagogické činnosti vidíme v levém sloupci její skutečnou délku (vyučovací hodina, která trvá 45 minut), v pravém sloupci je pak údaj přepočítaný pro výplatu. Nepřímá činnost se počítá klasicky v reálném čase (hodiny). Součet času levého sloupce by se měl vejít do délky směny, z těchto údajů se pak vypočítává délka přestávek.
Vpravo vedle PPČ a NPČ pak vidíme součet celkové Pracovní doby pro výplatu, který se pak tiskne i do formuláře.
Lze také zapisovat Přespočetné hodiny a Poznámku. Poznámku lze zapsat i ke dni, ve kterém učitel nevyučuje.
Okénko pro úpravu docházky učitele
Úprava absence
Tento dialog otevřete dvojklikem na políčko Absence nebo Důvod absence.
Otevře se Vám okénko pro zadání absence učitele. Můžete přepínat mezi absencí vícedenní (celodenní) nebo hodinovou (část dne).
Celodenní absenci můžete zadat pomocí editačních políček a kalendářů. Při kliknutí na Tlačítko + Týden se k Datu od připočte 7 dní a tento datum se vloží do Data do. Při kliknutí na tlačítko Celý měsíc se Data změní na první a poslední den v měsíci.
V rozbalovací roletce je potřeba vybrat důvod absence.
Při přepnutí na Hodinovou absenci zadáváte hodiny v rámci jednoho dne. Pokud zadáte absenci větší než je celková pracovní doba, program si ji přepočítá a zkrátí.
Z rozbalovací roletky je opět potřeba vybrat důvod.
Absence se vyplní pouze pro dny, ve kterých jsou již nějaké údaje vyplněny, do prázdného nevyplněného dne se nevloží.
Pokud chceme údaj s absencí vymazat, rozklikneme políčko pro její úpravu a v rozbalovací roletce vybereme prázdné místo (úplně nahoře) a uložíme. Absence se v daný den (více dnů – celodenní absence) vymaže.
Okénko pro zapsání absence
Nastavení
V tomto dialogu lze nastavit zobrazovaný formát hodin. Dále si zde můžete nastavit, zda chcete tisknout učitele velkými písmeny a také můžete zrušit proškrtávání prázdných dnů při tisku (dobré pro ruční vyplňování evidence).
Ukázka před tiskem, úprava formuláře
Ukázka před tiskem se Vám nezobrazí, pokud nemáte vytvořený a vložený formulář pro tisk. Ten naleznete v menu Soubor / Úprava formuláře.
Tento formulář je psán v jednoduchém html. Vy můžete buď použít námi vytvořenou podobu formuláře a případně si jej upravit, nebo si vytvořit svůj z našeho výchozího formuláře.
Níže (u příslušného obrázku) naleznete odkaz na jejich html formu (s příponou .txt). Buď na tento odkaz klikněte, ukáže se Vám text přímo v prohlížeči, který lze zkopírovat a vložit do programu na příslušné místo, nebo jej stáhněte pomocí pravého tlačítka myši a volby Uložit odkaz jako… Následně vyberete místo, kam si jej chcete uložit a tam jej také otevřete a opět zkopírujete a vložíte do programu.
Po úpravě formuláře stačí stisknout tlačítko Ukázka tisku. Ukáže se Vám náhled, jak formulář vypadá a jak se vytiskne. Při úpravě jej můžete tímto způsobem průběžně kontrolovat. Níže naleznete formuláře, které jsme pro Vás připravili a jejich náhledy.
(Ve formuláři jsme vepsali i poznámky pro lepší orientaci v textu. Poznámka vypadá takto: )
Pokud byste si s html nevěděli rady, rádi Vám s jeho úpravou pomůžeme, popř. poradíme, jak na to.
Formulář č. 1
Formulář č. 2
Oba tyto formuláře si můžete podle libosti upravit (odebrat sloupce, přejmenovat hlavičku tabulky, odebrat výplň,…)
—
Výchozí formulář pro Vaši úpravu, kde jsou pouze nastaveny dny a údaje, které se do nich vkládají
Tento formulář je pouze výchozí, neobsahuje údaje o zaměstnanci ani škole. Je určen pro toho, kdo by si chtěl vytvořit svou vlastní podobu. Slučovací pole znamenají, že na toto místo se vloží daný údaj, např. kam vložíte slučovací pole ?Název ZUŠ?, tam se automaticky vloží název ZUŠky, který máme uložený, proto jej nemusíte složitě vypisovat atd…
Výchozí formulář.txt
Slučovací pole.txt
Export výkazu
Export výkazu evidence pracovní doby do PDF vytvoříte za vybraný měsíc po jednom učiteli nebo hromadným exportem výkazů více učitelů. Hromadný export více učitelů je povoleno pouze pro vedení školy, učitel může exportovat pouze vlastní evidenci pracovní doby.
Export výkazu jednoho učitele do PDF
Nejprve vyberte měsíc, který chcete exportovat do PDF. Funkci exportu naleznete v menu Soubor / Export výkazu učitele do PDF… V dalším kroku zvolte cestu, kam bude soubor uložen.
Export výkazů více učitelů do PDF
Nejprve vyberte měsíc, který chcete exportovat do PDF. Funkci hromadného exportu naleznete v menu Soubor / Export výkazů více učitelů do PDF…
Pro export jsou automaticky vybráni všichni učitelé (zaměstnanci) školy. V případě, že chcete některé z exportu vynechat, tak u jména vlevo odeberte zatržítko. Seznam zatržených učitelů pro export zůstane uložen i pro příště.