- Toto téma obsahuje celkem 0 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel JPH Software a poslední změna proběhla před 9 roky a 4 měsíci.
Instalace Postgresql pro síťovou verzi Klasifikace na LINUX
-
Co potřebujeme
1) Jakýkoli trochu schopný počítač s připojením k síti. Linux je velmi nenáročný, spíš než o výkon nám půjde o spolehlivost disku.2) Instalační médium Linuxu – buď cd, DVD, nebo flash disk. Použití Flashdisku je nejpohodlnější. Jak ho připravit je už popsáno v tomto příspěvku. Jediný rozdíl je v použité distribuci Linuxu. Můžete instalovat jak čistě serverovou verzi, tak i klasickou s grafickým rozhraním, není to nic proti ničemu.
3) Upravené soubory pg_hba.conf a postgresql.confInstalace Linuxu
Pokud instalujeme z flashdisku, musíme v některých případech v BIOSu počítače nejprve povolit bootování z USB disku. Vložíme USB disk a nabootujeme z něj. Zvolíme Kubuntu, v dalším okně pak zvolíme jazyk češtinu a instalaci Kubuntu.
Pokud jsme již nyní připojení k internetu, postahují se aktualizace a lokalizace. Zadáte také název počítače a hlavního uživatele i s heslem. Pokud šlo vše hladce a máte běžný hardware, pak se nemusíte zabývat žádnými ovladači, vše si Linux zařídí sám.
Po instalaci (pokud instalujete verzi s grafickým rozhraním) je dobré v System settings v Locale navolit všude češtinu a českou lokalizaci – pomůže to v další práci – pozor, skoro u jakékoli změny musíte zadávat heslo. Po dokončení změn můžeme restartovat počítač, tím se projeví změna jazyka. Jinak většina práce se dělá v konsoli, grafické prostředí tedy není nijak nutné, musíte ale znát základní příkazy. Ty jsou hezky sepsané například zde.Instalace postgresql
Otevřeme konsoli (do našeptávače napíšeme konsole, někde funguje i Alt+F2 a pak napíšeme konsole) a píšeme příkazy:
sudo su
(tím budeme pracovat s administrátorskými právy, což je vhodné zadat pokaždé, když začínáme, nemusíme pak při každém příkazu psát heslo)
Pak zadáme heslo (pozor, v Linuxu se nic nepíše, ani hvězdičky – prostě napíšeme heslo a ENTER. Heslo to chce samozřejmě pokaždé, když zadáme sudo nebo sudo su)
apt-get install postgresql-9.3
(tím se instaluje samotný postgres, bude chtít stahovat další data, také upozorňuje na to, že jde o starou verzi – vše potvrďte)V tuto chvíli již máme nainstalovaný postgresql, ale ještě se nedá používat. Sám se vytvořil uživatel postgres, ale ten je pouze lokální – slouží ke správě databáze z tohoto počítače.
Ještě je třeba upravit konfigurační soubory, nastavit práva, vytvořit servisního superuživatele pro jphsoft a taktéž nějak vyřešit zálohování. Pokud používáte router, je také nutné přesměrovat port 5432 na tento počítač – s tím souvisí také zajištění toho, aby tento počítač měl stále stejné IP (buď pevně nastevené – což naklikáte v grafickém rozhraní, nebo příkazy viz např. http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=302, nebo pomocí rezervace DHCP přímo na routeru).Nastavení a zprovoznění postresql
1) Konfigurační soubory
Upravené soubory pg_hba.conf a postgresql.conf (jsou tam nastaveny parametry tak, aby server komunikoval i s vnější sítí a naopak, aby i ze serveru bylo možné přihlášení do databáze pod klasickým zálohovacím účtem) je potřeba nahrát do adresáře: /etc/postgresql/9.3/main Kdo Linux trochu zná, udělá to pár příkazy v konsoli, pro ostatní je tu následující návod. Teoreticky stačí překopírovat soubory v souborovém manažeru (např. předinstalovaný Dolphin) – problém je v tom, že k tomu nemáte práva. V konsoli tedy zadáme následující příkazy:
sudo su
(pokud otvíráme nové okno – přebíráme tím superuser práva, budeme muset zadat heslo)
cd /etc/postgresql/9.3/
(tím se dostaneme do kýženého adresáře)
chmod 777 main
(povolíme všem přístup do složky)
Konsoli nevypínejte. Nyní můžeme v souborovém manažeru nakopírovat konfigurační soubory do složky main, potvrdíme přepsání stávajících (ty bychom měli před tím zazálohovat).
Pak můžeme práva opět omezit – v konsoli příkazem
chmod 700 main
2) Nastartování serveru
Server musíme restartovat, aby načetl nové nastavení. To provedeme příkazy:
sudo su
(přihlášení superuživatele)
service postgresql restart
Pokud se objeví pouze hlášení o restartu, pak je vše v pořádku. Pokud ale konsole hlásí chybu o permision, právech, 0700 a pod., je potřeba udělat další krok (Pozor, nenechte se zmást, při prvním spuštění po instalaci to tuto chybu neudělá, ale jak byste restartovali počítač, tak by vám databáze bez varování nešla).Jde o to, že se postgres cítí nezabezpečeně, neb máme práva čtení všichni uživatelé k takovému adresáři, kde jsou citlivá data (hlídá si sám bezpečnost).
pokud jsme vypli konsoli tak opět zapnout:
sudo su
cd /var/lib/postgresql/9.3
chmod 700 main
Nyní se opět pokusíme restartovat postgres
service postgresql restart
A pokud nenastane žádná chyba, můžeme zkusit vlastní připojení
su postgres
psql
Nyní by to mělo vypsat něco jako psql (9.3.17) postgres=#
můžeme se podívat jaké máme databáze a uživatele příkazy(z výpisu vyskočíme pomocí q):
\list
\du
Uvidíme pravděpodobně pouze databázi postgres a template a pouze uživatele postgres. Je potřeba vytvořit uživatele s plnými právy, aby vám pracovníci jphsw mohli nahrát data.
vyskočíme tedy z databáze:
\q
Měli bychom být přihlášeni jako postgres (zobrazí se postgres@nazevpočítače:~/adresář…). Pokud ne, spustíme znovu konsoli a zadáme příkazy:
sudo su
su postgres
createuser
– a nyní odpovídáme na otázky. Nejprve jméno uživatele – např. jphsw, pak jestli to má být superuser(ano), jestli smí vytvářet databáze (ano) a jestli smí vytvářet role (ano). Ještě je potřeba dát mu heslo:
psql
(přihlašujeme se do databáze)
ALTER USER jphsw WITH PASSWORD 'nejakeheslo';
\qJeště můžeme pro jistoto restartovat počítač a pak restartovat i databázi (abychom se ujistili, že vše přežije vypnutí a zapnutí)
service postgresql restart
A pokud vše běží můžeme předat JPHsoftu přihlašovací jméno a heslo (a samozřejmě také naší vnější IP – zjistíme třeba na http://www.mojeip.cz
Hurá, je hotovo!
Užitečné příkazy
sudo su # přihlášení se jako superuživatel se všemi právy
sudo PŘÍKAZ #příkaz bude proveden s právy superuživatele
su UŽIVATEL #přihlášení se jako konkrétní uživatel
cd /CESTAKADRESÁŘI #přesun do adresáře
cd .. #přesun o adresář výš
cd #přesun do kořenového adresáře
ls -l #výpis obsahu adresáře i s právy
chmod PRÁVA SOUBORčiADRESÁŘ #přiřazení práv - zde používáme plný přístup všem 777 a plný přístup jen vlastník 700
cp CO KAM #kopírování
service postgresql restart #restartování databázového serveru
Musíte být přihlášen pro vkládání nových témat.