Rychlá nápověda při řešení konkrétních situací.
Nový záznam třídní knize
Třídní knihu otevřete dvojklikem nebo tlačítkem přidání záznamu .
Zobrazí se doposud přidané záznamy třídní knihy.
Program předepisuje záznamy do třídní knihy. Podle rozvrhu hodin určí kdy má hodina nastat a její délku, připraví záznam k doplnění látky, známky a docházky. Pokud se změní délka hodiny v rozvrhu změní se i délka předepsané hodiny. Délku hodiny může učitel u mimořádné hodiny upravit a vedení školy i u předepsaných hodin. Délka látky je důležitá pro vypočítání správného počtu omluvených a neomluvených hodin.
Je důležité nastavit ředitelská volna a prázdniny školy, aby program správně předepsal hodiny. To naleznete v menu Soubor / Volna, svátky a prázdniny.
Vy pouze vyberete záznam, otevřete dvojklikem nebo pomocí menu Látka / Zapsat látku nebo tlačítkem v nástrojové liště. Zobrazí se dialog pro vyplnění látky, známky a docházky (přítomnost).
Poznámka pro rodiče
Kromě poznámky která slouží pro vás je možné zapsat i poznámku přímo pro rodiče která se jim zobrazí v elektronické žákovské knížce. Na webu ji rodiče uvidí přímo pod látkou daného dne zvýrazněnou červeně.
Mimořádná hodina
Takto vloženou mimořádnou hodinu upravíte dvojklikem nebo pomocí menu Látka / Zapsat látku nebo tlačítkem v nástrojové liště.
U mimořádné hodiny, je potřeba zadat délku trvání hodiny.
Ve spodním řádku okna otevřené třídní knihy naleznete informace o počtu záznamů v TK, vyučovacích hodin, absence a míru docházku uvedenou v procentech.
Záznam v kolektivní třídní knize
Pro kolektivní třídní knihu je dialog pro zadání látky trochu odlišný.
Pokud se jedná o mimořádnou hodinu, je potřeba zadat opět délku trvání hodiny.
Pokud nějaký žák ve skupině ukončí docházku nebo začne v pololetí, program ho již nebude zobrazovat při zápisu látky. V přehledu pak bude pololetí, které žák nenavštěvoval, proškrtnuté pomlčkou (–). Při tisku je třídnice proškrtnuta vodorovnou čarou.
Pomocí tlačítek vpravo nebo ručně zadáte známky a docházku. Vpravo dole v rohu je také možnost zobrazit přehled žáka či skupiny.
Tyto přehledy vám zobrazí průměr známek či počet zameškaných hodin (docházka). Tyto přehledy lze uložit do souboru pomocí stínového tlačítka v pravém rohu seznamu.
Jak poslat látku do protokolu?
V otevřené třídní knize v seznamu látek vyberte požadovanou látku, kterou chcete přenést do protokolu. Vyberte myší a v nástrojové liště vyberte Odeslat látku do protokolu nebo menu Látka / Odeslat látku do protokolu. Látka se odešle do protokolu, pokud nebyl protokol prozatím vytvořen vytvoří se nový spolu se žákem / žáky.
Pokud by měl učitel více protokolů, program zobrazí výběrovou nabídku, do kterého protokolu chcete žáka vložit, případně vytvořit nový protokol.
Sdílení třídních knih
V úpravách třídní knihy lze také nastavit její sdílení. Tato volba je zde kvůli případnému suplování či výuky dvou učitelů v jedné hodině.
Sdílení TK umožníte v menu Možnosti/Třídní knihy -> Třídnice/Upravit (F2).
Vpravo najdete tlačítko Sdílet.
Objeví se Vám dialog se seznamem učitelů. Pořadová čísla jsou zde pouze pro lepší orientaci mezi učiteli.
Po zaškrtnutí několika učitelů a po uložení se Vám tlačítko Sdílet TK změní na Sdíleno (počet učitelů).
Učitelům se tato třídnice zobrazí v jejich seznamu TK. Tito učitelé nemohou upravovat obálku třídní knihy (ani půjčit tuto TK dalšímu učiteli).
Mohou pouze dopsat odučenou látku, či si zobrazit záznamy a známky předešlých hodin.
→ – znamená, že jste svou třídnici zapůjčili některému z učitelů
← – znamená, že Vám byla zapůjčena třídnice jiného učitele
Sdílení TK funguje, ikdyž je v programu nastaveno, že Učitel nesmí vidět žáky jiných učitelů.
Pokud chcete Sdílení TK zrušit, jednoduše vyberete danou třídní knihu a zrušíte zatržítka (dole Vám program vypsal vybrané učitele pro lepší orientaci.
Podívejte se na video návod
Jak zapisovat záznamy do třídní knihy