Rychlá nápověda při řešení konkrétních situací.
Zkontrolujte, zda má žák správně zadaný e-mail a odeslané Web ID. Pokud ano, tak proveďte kontrolu zda žák má sourozence a je s nimi spárovaný. Najděte žáka, který chybí v nabídce e-mailů a otevřete jeho Osobní údaje / záložka Sourozenci. Najděte sourozence a přidejte.
Nespojené sourozence, které program předvybere podle stejného emailu, zobrazíte v menu Možnosti / Kontrola / Vyhledat nezařazené sourozence podle e-mailu. Zkontrolujete zda se jedná opravdu o sourozence a žáky hned spojíte do rodiny (dvojklikem na řádek nebo tlačítkem Podrobnosti).
Žák nemá sourozence a přesto se mi v nabídce e-mailů pro odeslání zprávy nezobrazuje:
E-mail byl již použit v minulosti – smažeme tedy jeho Web ID. V menu Soubor / Zprávy / Spravovat Web ID, zvolíme filtr „Pouze předchozích roků“, vyhledáme e-mail, označíme a smažeme Web ID v menu Možnosti / Smazat Web ID.
Vedení školy může přímo z hlavního okna programu odeslat zprávu učiteli. Pravým tlačítkem myši klikněte na učitele a zvolte Odeslat zprávu učiteli nebo Odeslat upozornění učiteli.
Pokud potřebujete o něčem informovat vedení školy, učitele, žáky nebo rodiče je možné jim hromadně zaslat zprávu/email přímo z programu. Tuto zprávu si uživatelé přečtou buď při spuštění v programu Klasifikace (učitelé) nebo v el. žákovské knížce (rodiče a žáci). U zprávy lze také nastavit, aby se poslala i na email.
Novou zprávu napíšete pomocí menu Soubor / Zprávy / Odeslané.
V otevřeném dialogu stisknete tlačítko Nová zpráva.
Text zprávy/emailu lze formátovat – zformátovaná zpráva se pak zobrazí příjemci i v emailu, v Klasifikaci a el. žákovské knížce.
Otevře se dialog. Zde vyplníte datum od kdy a do kdy se má zpráva zobrazovat. Toto datum slouží pouze pro učitele v Klasifikaci nebo ve webové aplikaci a el. žákovské. Pokud zprávu odešlete pouze e-mailem, tento údaj se nevyplňuje.
Dále je potřeba vybrat adresáty ze skupin učitelé, rodiče a žáci. Při kliknutí na tlačítko Vybrat můžete vybrat jednotlivé příjemce.
Pomocná tlačítka pro výběr:
Zatrhnout vše – vybere všechny položky
Zrušit vše – zruší všechna zatržení
Zatrhnout vybrané – zatrhne pouze vybrané řádky
Příjemce lze filtrovat podle různých kritérií.
Pokud jsme otevřeli kontakty na žáky, lze je filtrovat podle jejich předmětu, nebo podle skupin, které má daný učitel vytvořené.
Pokud máme otevřené kontakty na rodiče, můžeme kromě předmětu a skupin také zobrazit pouze zákonné zástupce 1 a 2.
Pokud jste přihlášeni jako vedení, máte navíc možnost zobrazit žáky (zákonné zástupce) za celou školu, nejen od 1 učitele.
Takto vypadá dialog pro vybrání příjemců, pokud jste přihlášeni jako učitel.
Takto vypadá dialog, pokud jste přihlášeni jako vedení a posíláte zprávu sami za sebe.
Takto poznáte, že posíláte zprávu za někoho jiného (v hlavičce je nadpis „V zastoupení“).
Dále můžeme zprávě nastavit prioritu, podle které se bude řadit na webové aplikaci.
Zprávu je možné zaslat nejen do webové klasifikace ale také na email (Odeslat i na E-mail) nebo pouze na email (Odeslat jen na E-mail). Zpráva pak přijde na email vybraných uživatelů.
Dále stačí napsat text zprávy.
Po kliknutí na tlačítko OK se zpráva odešle.
Odesílání zpráv můžete v průběhu zrušit klávesou ESC.
Odeslané zprávy se zobrazí v seznamu odeslaných zpráv.
Pokud ale zprávu změníte a dáte znovu odeslat, zpráva se pošle všem jako nová.
Přílohy k e-mailu a zprávě
K odeslané zprávě máte možnost přiložit neomezený počet souborů jakéhokoliv formátu jako přílohu. Každý soubor může mít až 20 MB skutečné velikosti, ale mějte na paměti, že některé servery nepřijímají zprávy větší než 25 MB (například Seznam.cz). Z tohoto důvodu je dobré použít maximálně 4 soubory po 5 MB nebo 2 soubory po 10 MB. Pokud souborů potřebujete víc, je dobré poslat je ve více zprávách. Do jedné zprávy můžete vložit přílohy do celkové velikosti 50 MB.
Doporučujeme posílat emaily o max. velikosti 10 MB viz vysvětlení zde:
Pro vkládání příloh slouží tlačítka nad textem zprávy, pomocí kterých nalistujete soubory ze svého PC. Pokud tyto soubory na původním místě ponecháte, bude možné je později otevřít i z odeslané zprávy. Soubory příloh do zpráv můžete přetáhnout i z jiných programů myší najednou.
V elektronické žákovské knížce je příloha ponechána po dobu 1 měsíce, pak je smazána.
Podívejte se na video návod
Nová zpráva mezi učiteli a rodiči